• Radio show

    MŠ Pučišća, Brač

    Davor Matošević - MySpace

    Kontakt

  • Davor Matošević - YouTube

    ex-YU-singles

    Mixcloud - Radio shows

    Reklamno mjesto 8

    Reklamno mjesto 9

  • Recenzije »

    ZORAN MAJSTOROVIĆ & IVA BITTOVA – Ethnicities

    ZORAN MAJSTOROVIĆ & IVA BITTOVA – Ethnicities

    ZORAN MAJSTOROVIĆ & IVA BITTOVA – Ethnicities / Atma Mundi Records, 2019 / CD, Dig / world music, jazz / Hrvatska

    Kao prvo, da predstavim aktere ovoga projekta:

    Zoran Majstorović je gitarista, multiinstrumentalista, jazz muzičar, aranžer i kompozitor. Muzikom se bavi od 9. godine, a u profesionalne vode je stupio sa 13 godina. Otac, poznati gitarista u riječkoj regiji tokom 1960’s i 1970’s, bio mu je prvi učitelj. Kasnije, učio je uz najprominentnije gitariste Hrvatske, a učio (prisustvujući raznim Workshopima) je uz mnogo svjetski znanih gitarista – Scott Henderson, Robben Ford, Marc Ribot, Sid Jacobs, Kurt Rosenwinkel

    Nakon kratkotrajnih nastupa u raznim demo bendovima, sa 14 godina postaje član pop-rock grupe Teens u kojoj ostaje narednih sedam godina. Taj bend je zabilježio dosta koncerata, bivao je nagrađivan u Hrvatskoj (Porin 2000.) i u inozemstvu, izdao je 3 CD-a, nastupio na mnogim festivalima u raznim zemljama.

    U godinama koje slijede, sarađuje s mnogim poznatim pjevačima, uglavnom u Hrvatskoj, sudjeluje u različitim projektima, snimanjima i sa orkestrima u Hrvatskoj i inozemstvu. Također je magistrirao na jazz odjelu Konzervatorija G. Tartinija u Trstu, Italija.

    Osim što je svirao s mnogim jazz i etno muzičarima iz Hrvatske i regije, svirao je ili snimao s mnogim instrumentalistima iz različitih zemalja poput – Joe Locke, Reginald Veal, Bruce Ditmas, Klaus Gesing, Rob Bargad, Corey Christiansen, Pat O’Leary, John Stowell, Russ Spiegel, James Weinstein, James Thompson, Klemens Marktl, Kenn Bailey, Phil Keaggy, Mihaly Dresch, Asaf Sirkis, Yaron Stavi, Oleg Kireyev, Carlos Werneck, Takatsuna Mukai, Michael Erian, Yoshio Machida, Francesco Bearzatti Gallo, David Boato, Giorgio Pacorig, Tommasso Cappellato, Dario Carnovale, Alfonso Deidda, Alessio Menconi, Riccardo Chiarion, Andre Araujo, Wilmer Sifontes, Alvise Seggi, Luca Colussi, Simone Serafini, Jacob Melchior, Joe Kaplownyo, Ansa Bruplaso, Eldar Saparayev, Marcello Benetti, Alessandro Turchet, Flavio Davanzo, Michele Bonivento, Vlatko Stefanovski, Vasil Hadžimanov, Aleksandar Ipavec, Naat Veliov, Vasko Atanasovski, Stefano Di Grigoli, Mirko Cisilino, Igor Checchini, Moulaye Niang, Bodhisattwa Ghosh, Bijit Bhattacharya, Premjit Dutta, Thomas Bauser, Daniel Schay, Martin Moro… i sa mnogim međunarodnim vokalistima poput – Sab Anglan, Gabrielle Stravelli, Nancy Vieira, Tamara Obrovac, Milk and Coffee, Jenzfer C. Ferna, Denise Dantas, Gino Santercole, Byron Motley, Lino Rocha, Ty Le Blanc, Pastora Soler, David Elliot, Marcina Arnold, Simon Marlow, Teti Cortese, Heloisa Lourenco, Francesca Viaro, Arsen Dedić, Rade Šerbedžija, Gabi Novak, Tereza Kesovija, Tinkara Kovač, Aleksandra Kovač, Nika Solce, Lela Kaplowitz

    U raznim sastavima svirao je u jazz klubovima i festivalima u Hrvatskoj, Italiji, Austriji, Nizozemskoj, Sloveniji, Makedoniji, Njemačkoj, Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Finskoj, Estoniji, Rumunjskoj, Švicarskoj…

    Osim što je vodio vlastiti Loose Trio i svoju svjetsku muzičku skupinu Atma Mundi Ensemble, bio je aktivni član sljedećih grupa i projekata – “Voices Of Nature“, Art Pollution Trio, “Galere di Fiandra e di Siria“, Gabrielle Stravelli 4tet, Arakne grupa, Max Trabucco 4tet, “Akustične pjesme vjere“…

    Također, objavio je knjigu transkripacija pod nazivom “Abazar“, s muzikom istoimenog međunarodnog svjetskog muzičkog sastava Glasovi prirode. Osim što svira gitaru, priznati je multiinstrumentalist koji svira na raznim gudačkim instrumentima kao što su – oud, saz, pipa, charango, cindra, mandolina, sitar, tamburica…

    Iskusni je aranžer u domeni jazza te je pisao, aranžirao i prilagođavao muziku za mnoge poznate grupe i orkestre poput – Jazz orkestar HRT Zagreb, Big T Band (dirigent Klaus Gesing), HGM Jazz orkestar Zagreb (dirigent Sigi Feigl), Orchestra Laboratorio (voditelj Giovanni Maier), Orkestar JazzIstra, Transhistria ansambl Tamare Obrovac, Chui, Kristian Terzić Band, Jan Pele Dalmotion project, The Wildflowers, Gradska glazba Samobor, Jazziana Croatica Borna Šercar… i naravno, pišući za svoje grupe u kojima sudjeluje kao instrumentalist.

    Zoranov umjetnički interes nije ograničen samo na jazz i etno muziku. Proširen je i na druga umjetnička sredstva koja nadilaze muziku i bave se zvukom kao materijalom, sastavnim elementom svakodnevnog života. Kroz zvučnu umjetnost i specifična mjesta koncerata i predstava, Zoran pokušava osigurati da se o njemu misli ne samo kao multiinstrumentalisti, aranžeru i kompozitoru, već i kao konceptualnom umjetniku koji ima različite načine izražavanja svoje umjetničke individualnosti.

    Osim svega što je o Zoranovim aktivnostima već spomenuto, on predaje muziku, održava radionice i seminare (godišnja radionica za vrijeme Međunarodnog festivala gitare u Kastvu, Hrvatska), honorarno organizira i promovira različite kulturne sadržaje i aktivnosti koje se uglavnom bave improviziranom, etno i jazz muzikom, zvučnom umjetnošću…

    Zoranovu muziku i sviranje možemo čuti na različitim projektima koje objavljuju mnoge diskografske kuće poput – Croatia Records, IDM Music, Dallas Records, Aquarius Records, Orfej, Abeat, LAD Records, HIT, Birdland Sounds, Musica Jazz, Numar Un, Bono Records, Maraton

    Uz vrijedan rad idu i nagrade – nagrada PORIN sa svojim bendom kao Najbolji sveukupni novi glazbeni umjetnik u Hrvatskoj ; nagrada “Damir Dičić” kao Najbolji hrvatski jazz gitarist ; nagrada Status za Najboljeg hrvatskog etno glazbenika / instrumentalista ; nagrada “Miroslav Sedak Benčić” kao Najistaknutiji hrvatski jazz skladatelj.

    Iva Bittová rođena je 1958. godine u gradu Bruntál u Češkoj Šleziji, u tadašnjoj Čehoslovačkoj. Odrasla je u muzičkoj porodici. Njen otac, Koloman Bitto (mađarski: Bittó Kálmán), poznati je muzičar mađarsko-indijskog porijekla iz južne Slovačke. Svirao je gitaru, trubu i kontrabas u folklornim i klasičnim sastavima, a njezina majka, Lidmila Bittová (rođena Masařová), pjevala je u profesionalnim vokalnim skupinama. Kao dijete, Bittová je u Opavi pohađala balet i učila violinu. Kad se njezina porodica, 1971. godine, preselila u Brno, odustala je od muzike u korist drame i studirala na Konzervatoriju u Brnu. Sljedećih deset godina, Bittová je radila kao glumica. Pojavljivala se u nekoliko čeških dugometražnih filmova, na brninskoj televizijskoj i u radio produkcijama.

    Početkom 1980-ih, Bittová se vratila muzici. Studirala violinu kod Rudolfa Šťastnýja, učitelja na JAMU, Akademije Janáček u Brnu. Vokalno obrazovanje stekla je tokom studija drame i ubrzo razvila jedinstvene vokalne i violinske stilove. Godine 1985., Bittová je sarađivala s udaraljkašem Pavelom Fajtom iz češke rock grupe Dunaj i snimila album “Bittová + Fajt“, fuziju alternativne rock muzike sa slavenskom i romskom muzikom. Potom je snimila nekoliko solo EP-ja 1986. i pjevala s grupom Dunaj sljedećih nekoliko godina. Njezin proboj, dogodio se 1987. godine, kada su ona i Fajt snimili svoj drugi album, “Svatba” (The Wedding), koji je međunarodno izdao Review Records. To je privuklo pozornost engleskog perkusioniste, Chrisa Cutlera iz firme Recommended Records, koji je međunarodno re-izdao album “Bittová + Fajt“. Dvojac je, također, privukao pažnju i engleskog avangardnog gitarista, Freda Fritha, koji ih je prikazao u dokumentarnom filmu
    Step Across the Border” (1990), koji im je pružio prvu međunarodnu prezentaciju i obezbijedio turneju izvan istočne Europe.

    Godine 2015., Iva je diplomirala na Sveučilištu Masaryk u Brnu, upisala je magisterij iz rane muzike. Na istom sveučilištu je 2018. godine i dobila magisterij iz muzikologije. Dobila je i potporu Fondacije Peter S. Reed za 2018. godinu.

    Bittová je svoj prvi samostalni albumn “Iva Bittová“, snimila 1991, godine, a slijedila je i album, “River of Milk“, njezino prvo izdanje u Sjedinjenim Državama. Godine 1997., počela je nizom koncerata istraživati klasičnu muziku i snimila je album violinskih dueta Béla Bartók, Leoš Janáček, “Moravska narodna poezija u pjesmama“, “Slovačke pjesmeBéla Bartók, “Faustus CantataAlfred Schnittke. Sarađivala je s Vladimírom Václavekom na snimanju dvostrukog albuma “Bílé Inferno” (White Inferno) 1997. godine. Uspjeh tog izdanja doveo je do toga da su Bittová i Václavek osnovali Čikori, udrugu muzičara koji su uključeni u improvizacijsku muziku.

    Bittová je nastupala s mnogim međunarodnim avangardnim glazbenicima, među kojima su – Fred Frith, Chris Cutler, Tom Cora, Bill Frissel, Marc Ribot, Hamid Drake, Evan Ziporyn, Bobby McFerrin i imala je solističke koncerte širom svijeta.

    Na albumu “Ethnicities” svirali su i pjevali – Iva Bittová (vokal, violina) ; 00 (oud, gitara, saz, ukulele, kamal)

    Album “Ethnicities“, Zoran Majstorović objašnjava riječima: “Glazba na ovom albumu predstavlja istraživanje svjetske glazbene tradicije nadahnute autentičnim ili imaginarnim krajolicima i ljudima, a improvizacija sve to spaja. Budući da sviram mnogo različitih žičanih instrumenata, to nam je na neki način bila okosnica ideje, tako da smo improvizirajući spajali njezin glas i violinu sa mojom gitarom, arapskom lutnjom (oud), sazom, ukuleleom i korom. Rezultat je ovih deset kompozicija. Glazba koju smo tom prilikom zabilježili je nekakav imaginarni etno zvuk koji na trenutke ide i do psihodeličnih momenata, na trenutke je vrlo meditativan i transcendira žanr, a na nekim dijelovima zvuk je kompleksniji i ide u smjeru jazza… barem ja to tako doživljavam“.

    Ja ću na naprijed rečeno dodati – da biste razumjeli muziku nekog umjetnika, naročito ako njegova muzika izlazi iz standardnih okvira, morate se prvo staviti u njegovu poziciju. Shvatiti motive njegovog muzičkog rada, prihvatiti ciljeve koje on svojom muzikom želi postići, ući u umjetnikovu intimu i poistovjetiti se sa njegovim imaginarnim svijetom.

    To je preduslov kako biste objeručke prihvatili i muziku albuma “Ethnicities“. Zoran je u Čehinji, Ivi Bittová, našao zajednički jezik jer dijele sličan svjetonazor. Njihova muzika traži open minded slušatelje. Ako spadate u tu grupu ljudi, imat ćete razumijevanja za umjetnost koju nam Zoran i Iva svojim zajedničkim diskografskim izdanjem i nude.

    Mogao bih da o muzici ovog dua napišem teksta za A4 stranicu. Međutim, muzika nije tu da se opisuje. Ona je tu da se sluša, da se spozna poruka i emocija koju nam muzičari njome daju, pa ako treba, da nas i zabavi. Sve te elemente sadrži album “Ethnicities“, samo uz uslov da se njegovom slušanju predano posvetite.

    Zoran Majstorović & Iva Bittová – “Ethnicities” – 1. Rhinos and dunes ; 2. Maghreb at night ; 3. Daphne minor and major ; 4. Navajo nation ; 5. Delphi ; 6. Dogon people ; 7. Na pali kauai ; 8. Shiraz ; 9. The grand bazaar ; 10. Uluru

    Vezani linkovi
    ZORAN MAJSTOROVIĆ ft. R. Veal & J. Weinstein – Play Time (Recenzija: Dragutin Matošević)
    ATMA MUNDI ENSEMBLE – The Road To Skitacha (Recenzija: Dragutin Matošević)

    Foto – Davor HRVOJ

    https://www.facebook.com/atmamundimusic / http://www.zoranmajstorovic.com / https://www.bittova.com /

    YT – ZORAN MAJSTOROVIĆ & IVA BITTOVA – Rhinos and dunes

    YT – ZORAN MAJSTOROVIĆ & IVA BITTOVA – The grand bazaar