VASIL HADŽIMANOV – Innerscape / Croatia Records, 2024 / CD, Digital / jazz / Srbija
Vasil Hadžimanov, pijanist, kompozitor, aranžer, producent i pedagog, suštinska je i povezujuća karika srpskog jazza s kraja dvadesetog vijeka i početka novog milenija. U sebi nosi vezujući niz gena svojih predaka koji su, svaki na svoj način, ostavili trag u muzici Balkana kao neraskidivi lanac čuvara, tumača i novih nositelja tradicije. Još od prvih poduka koje mu je s velikim strpljenjem davao glasoviti kontrabasist i kompozitor, Vojin Draškoci, uvodeći ga u svijet jazza, Hadžimanov prati svoj svijet jedinstvenih boja i zvukova.
Nakon studija na Berklee College of Music (najistaknutiji svjetski koledž za studij muzike) u Bostonu, toj jedinstvenoj jazz muzičkoja instituciji, Hadžimanov je odlučio da se vrati u svoju zemlju gdje je ubrzo osnovao vlastiti Vasil Hadžimanov Band s kojim je početkom devedesetih nastupao po klubovima širom Srbije. Od prve postave, do danas, Vasil Hadžimanov Band je prošao kroz nekoliko zvučnih i osobnih transformacija, ostajući vjeran principu davanja pune autonomije svakom članu benda, pune podrške za neovisno izražavanje, bilo da se radi o izboru repertoara ili solo nastupu. Od prvog albuma “11 razloga za…” (2001.), preko albuma “Can You Dig It?” (2013.), do albuma “Lines in Sand” (2019.) i “Keyf” (2023.), Vasil Hadžimanov se javlja kao uvjereni pratitelj savremenih trendova, progresivnog zvuka i fuzije različitih muzičkih žanrova koje uspješno spaja u ono što bismo danas mogli nazvati world music.
Osim u većim sastavima, Hadžimanov je uspješno nastupao i u manjim sastavima, pretežno u formi jazz tria. Bio je punopravni član nekoliko različitih sastava – Trio Sveti (s Markom Đorđevićem i Brankom Trijićem), Trio Tonija Kitanovskog, Kvartet Bace, Csaba Toth Bagi Balkan Union, Miško Plavi trio, Theodossi Spassov, vlastiti Piano Jazz Trio s Martinom Djakonovskim i Alekom Sekulovskim i mnogi drugi.
U svojoj dugogodišnjoj karijeri, Vasil Hadžmanov Band izdao je osam albuma od kojih su mnogi ostvarili impresivnu prodaju i brojne pozitivne kritike u svijetu i u vrijeme globalne diskografske krize u domeni klasične, jazz i umjetničke muzike, općenito. Osim snimanja muzike sa svojim bendom, Hadžimanov je snimio i albume sa svojim triom – “El Raval” (2011.) i “Melody Rhymes” (2021.).
Vasil Hadžimanov je 2015. godine postao moderator i voditelj muzičko-obrazovnog serijala RTV Vojvodine pod nazivom “M Lab“. U emisiji su gostovali brojni renomirani muzičari poput Davida Binneya, Bojana Zulfikarpašića, Koje (Disciplina kitschme), Zorana Kostića Caneta (Partibrejkersi), Zafira Hadžimaova, Tonija Kitanovskog i mnogih drugih. Iste, 2015. godine, započinje Vasilova saradnju s Bojanom Zulfikarpašićem, a njih dvojica, kao klavirski duo, nastupaju u Beogradu, Novom Sadu i Parizu, dobivajući jednoglasno izvrsne ocjene publike i kritike. Taj klavirski duo je u decembra 2017. objavio svoj prvi live CD, koji je promoviran na koncertu u Kolarčevoj zadužbini.
Godine 2016., World Music Asocijacija Srbije i časopis Etnoumlje, objavili su kompilacijski CD povodom 25 godina rada Vasila Hadžimanova. Od 2011. godine Vasil, kao gost profesor i voditelj Odsjeka za jazz klavir, predaje na Muzičkoj akademiji u Štipu (Makedonija), a od 2020. godine, kao profesor, predaje na Akademiji umjetnosti Sveučilišta u Novom Sadu. Privatno se bavi edukacijskim radom, kao i brojnim radionicama, uključujući međunarodni projekt Tutti, u suradnji s norveškim Ministarstvom kulture. Godine 2016., Vasil Hadžimanov je započeo saradnju s hrvatskim pijanistom Matijom Dedićem, u formi uspješnog klavirskog dua, koji je nastupio diljem regije. Godine 2022., sva trojica, Vasil Hadžimanov, Matija Dedić i Bojan Zulfikarpašić se udružuju i nastupili su kao klavirski trio s premijernim koncertom u Novom Sadu, europskoj prijestolnici kulture, u sklopu projekta “Na raskrižju“.
Zvuk muzike Vasila Hadžimanova odražava njegovu želju da spoji balkanske motive s jazzom na način koji je istovremeno izravan i iskren, umjesto da se oslanja na klišeizirane folklorne elemente. Oslanja se na svoje bogato iskustvo u narodnoj muzici za koju smatra da se “ne treba sramiti, nego je treba podržati i dati joj više prostora“. Uz brojne koncerte i nastupe diljem bivše Jugoslavije i inozemstva, Hadžimanov komponuje i filmsku muziku za razne dokumentarce, filmove i TV serije.
Kao ključna osoba u nacionalnoj muzičkoj istoriji, u razdoblju razočaravajuće produkcije koja nije podržavala istinske umjetničke vrijednosti, Vasil Hadžimanov je inspiraciju crpio od svojih prethodnika i stvorio autentičan muzički izraz koji je u Srbiji prepoznat kao značajno kulturno djelo. Sva izdanja i muzika Vasila Hadžimanova proglašeni su umjetničkim djelima od kulturnog značaja za Srbiju.
Diskografija –
Vasil Hadžimanov Band – 11 razloga za… (PGP RTS CD, Croatia Records, HR DD, 2001) ; Kafanki (PGP RTS CD, Croatia Records, HR DD, 2003) ; 3 -Sega Mu e Majkata (PGP RTS CD, Croatia Records, HR DD, 2007) ; Života mi (PGP RTS CD, Croatia Records, HR DD, 2009) ; Can You Dig It? (Zmex, SRB CD, Croatia Records, CRO DD, 2013) ; Alive (MoonJune Records, USA CD, Metropolis Records, SRB CD,LP, Croatia Records, HR DD, 2016) ; Lines in Sand (MoonJune Records, USA CD, VHBand, SRB CD, Croatia Records, HR DD, 2019) ; Keyf (Croatia Records HR, CD DD, 2023) ; Innerscape (Croatia Records, 2024)
Vasil Hadžimanov Trio w Martin Djakonovski & Alek Sekulovski – El Raval (SJF Records Macedonia CD, Croatia Records DD, 2011) ; Melody Rhymes (Macedonia-Serbia, independent edition CD, Croatia Records DD, 2021)
Vasil Hadžimanov & Bojan Zulfikarpašić PIANO DUO – Koncert na Kolarcu LIVE (SRB CD, independent edition, 2017)
Vasil Hadžimanov – 25 Years of Music – CD Compilation of various music works (WMAS / magazine Etnoumlje, 2016)
Vasil Hadžimanov & Dušan Jevtović – DUO (Spain CD DD, 2020)
Muzicirao – Vasil Hadžimanov (klavir) ; recitirao – Bekim Fehmiu (recitacija, 10)
U mojim tekstovima ne smije biti nepoznatih riječi, stoga vam dajem prijevod naslova ovog albuma. Englesku riječ “innerscape” – mi bi na “našem” jeziku napisali kao “unutarnji pejsaž“. Iz teksta koji slijedi bit će vam jasno da taj naslov ima potpuno opravdanje uz muziku koju nam on donosi. Muzika albuma “Innerscape” uvodi nas u intimna razmišljanja i duhovno doživljavanja svijeta i okruženja u kojima se zatekao sam autor, Vasil Hadžimanov.
Vasilova muzička ekspresija vodi nas u razne predjele svijeta komunicirajući sa nama jezikom koji svi razumiju – muzikom. Njegov muzički izraz na ovom albumu stilski nije ograničen. Sloboda autorovog muzičkog rukopisa ističe mnoga autorska umijeća Vasila Hadžimanova. Na novom albumu Hadžimanov se pojavljuje u mnogim ulogama – kao izvođač, kompozitor i aranžer, programirao je dodatne instrumente, te miksao i producirao kompletan materijal.
I ovim albumom, Vasil Hadžimanov je opravdao da je jazz fusion muzičar. Iako u svoju muziku inkorporira razne muzičke uticaje, Vasil je i nadalje “svoj” i prepoznatljiv. Tu i takvu definiciju mu nitko ne može osporiti. Samo tako i nastavi, Vasile.
Vasil Hadžimanov – “Innerscape” – 1. High Priest Pudar ; 2. Ubuntu ; 3. Graffiti Obituary ; 4. Afronauts ; 5. Morning Colors ; 6. Requiem For a Species ; 7. Bobby Milk ; 8. Bezbendan ; 9. Father ; 10. Čovek peva posle rata ; 11. Lullaby For Bella
Klik na link –
VASIL HADŽIMANOV BAND – Keyf (Recenzent: Dragutin Matošević)
DUŠAN JEVTOVIĆ & VASIL HADŽIMANOV – Duo (Recenzent: Dragutin Matošević)
VASIL HADZIMANOV BAND – Lines in Sand (Recenzent: Dragutin Matošević)
VASIL HADŽIMANOV BAND – Alive (Recenzent: Dragutin Matošević)
Foto – Screenshot
https://www.facebook.com/vasil.hadzimanov / https://www.vhband.com / Vasil Hadžimanov – “Innerscape” (Full album) /
YT – Vasil Hadžimanov – Ubuntu
YT – Vasil Hadžimanov – Afronauts