ALEKSANDAR GRUJIĆ, GIV & Gaslight – Kolekcija audio nadražaja / Metropolis Jazz, 2018 / CD, dig / jazz / Srbija
Aleksandar Grujić (1974.) završio je master studije na Konzervatorijumu u gradu Utrehct, Holland i program Savremene improvizacije kroz primjenu nezapadnjačkih tehnika na Konzervatorijumu u Amsterdamu, Holland. On je više puta nagrađivani jazz pijanista i kompozitor u domenu klasike i jazza (takmičenje u Strezi, Holland, Casino Jazz & Pop Award…). Sarađivao je sa sastavima poput Balkanopolis, Amsterdam Sinfonietta, Metropole Orkest i drugima. Nastupao je na festivalima poput Gaudeamus Festival, Uitfeest, Culturele Zondagen, Celtic Connection, Ohrid Summer Festival… Predavao je na Muziek Edukatie Centruum (Holland), a danas je profesor jazz klavira u beogradskoj Muzičkoj školi “Stanković”. Član je sastava Drama Organ Trio koji je svoje izdanje, “Dramathology“, objavio za Metropolis Jazz etiketu, novembra 2018. godine.
Diskografija – Kolekcija audio nadražaja (Metropolis Jazz, 2018)
Album, “Kolekcija audio nadražaja“, snimili su –
GIV – Aleksandar Grujić (klavir) ; Vladimir Vlada Samardžić (el. bass) ; Igor Malešević (bubnjevi)
Gaslight – Aleksandar Grujić (klavir, programiranje) ; Miloš Čolović (kontrabas) ; Anđelko Stupar (bubnjevi)
Gosti – Nikola Milenković (gitara) ; Milena Jančurić (flauta) ; Ivan Radivojević (truba) ; Boris Šainović (kontrabas) ; Milan Nikolić (kontrabas)
Hor – Jelena Jovović ; Gorica Šutić ; Milica Dobrić ; Tanja Krivokapić ;
Da razjasnim nedoumicu, što znači GIV? Odgovor koji mi je dao Aleksandar Grujić, lično i on glasi – “GIV je akronim za Gruja, Igor i Vlada. Gruja je moj nadimak. Igor Malešević je bubnjar, a Vladimir Vlada Samardžić je basista. Ovi dječaci su moje kolege sa kojima sam (i) začeo ideju o ovom albumu“. To smo, eto, razjasnili.
O svom novom izdanju, “Kolekcija audio nadražaja“, objavljenom za etiketu Metropolis Jazz, Aleksandar kaže: “Muzika na ovom albumu je sačinjena od tri kreativna izraza: GIV koncept je početak ostvarenja mojih muzičkih zamisli iz vremena kasnih dvijehiljaditih kada sam studirajući savremenu improvizaciju (Contemporary Improvisation through Non-Western Techiques) i MAX/MSP programiranje na Amsterdamskom konzervatorijumu, počeo da spajam blok improvizaciju i softver za interaktivno generisanje muzičkog konteksta. Po povratku u Srbiju, 2014. i 2015. godine, svirao sam seriju improvizacionih sešna u tadašnjem jazz klubu Čekaonica, zajedno sa Igorom Maleševićem (bubnjevi) i Vladimirom Samardžićem (električni bass) koristeći ovaj koncept. Tada se ideja o albumu transformisala u odluku o ostvarenju istog.
Gaslight trio je formacija nastala kao protivteža GIV ideji. Za razliku od GIV-a koji je imao jasne improvizacione odrednice, Gaslight je muzički izraz nastao stihijski izraženm idejama članova novonastalog trija – Aleksandra Grujića (klavir), Anđelka Stupara (bubnjevi) i Miloša Čolovića (kontrabas) – koje su, prirodno, stvorile, za moju percepciju, potpuno novi zvuk oslanjajući se dijelom i na alternativne načine sviranja instrumenata i na elektroniku, smješteno u forme slične preludijumima i svitama sa “attacha” stavovima.
Ostali muzički radovi su kompozicije i pojedine ‘improvizacije’ koje su dijelom nastale generisanjem muzičkih elemenata kroz softver, a potom dorađene i uobličene mojim muzičkim bićem ili obratno. Neke teme su reharmonizovane softverski, neke melodije i ‘improvizacije’ su nastale pritiskom na magično dugme ‘Random’, time koristeći funkciju slučajnog odabira tonskih visina iz određenih skala, koje su potom različito ritmički aktivirane, takođe, funkcijom nasumičnog dodeljivanja početaka i trajanja. U nekim pjesmama su harmonske veze nastale spajanjem nasumično izabranih parova akorda iz unapred pripremljene MAX/MSP datoteke.“
Nisam siguran da ste razumjeli svaki segment ovog objašnjenja. Držim da se radi o eksperimentu – o spajanju ljudskih emocija iskazanih muzičkim instrumentima sa “softverom za interaktivno generisanje muzičkog konteksta“. Naravno da je iz ove kombinacije nastao neobičan i vrijedan rezultat. Pozdravljam svaku novinu ili eksperiment kada je riječ o traženju novih izraza u muzičkom stvaralaštvu.
Iskreno se nadam da vas prethodno izrečeni stavovi, nisu “uplašili” prije nego ste ovo izdanje i poslušali. Sve u svemu, radi se o konciznom jazz izdanju. Konceptom malo izlazi iz uobičajenih okvira, ali je to, na kraju krajeva, ipak, jazz – u svom najboljem pojavnom obliku. Album “Kolekcija audio nadražaja” ima dosta elemenata koji mu daju neosporan kvalitet – i dovoljno emocija, i dovoljno sviračke virtuoznosti, kao i uigranosti svih muzičara, i dovoljno izazova koji istinske ljubitelje jazza mogu zadržati da ga odslušaju do kraja, da u njemu i uživaju.
Aleksandar Grujić, GIV & Gaslight – “Kolekcija audio nadražaja” – 1. Super Shtreba (feat. Sanja Bizjak) ; 2. Gaslight: Love Song ; 3. Marla ; 4. Gaslight: Kaleidoscope ; 5. Viber Session 136 ; 6. Gaslight: Snug Calmness ; 7. Kimi ; 8. Gaslight: Mind Attack ; 9. iMadeUaSong ; 10. Gaslighting ; 11. Gaslight: Derival ; 12. Farewell
YT – Aleksandar Grujić – Super Shtreba
YT – Aleksandar Grujić – Kimi